Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
Vyhlásenie ÚPN k rozhodnutiu súdu vo veci - Andrej Babiš v. Ústav pamäti národa Krajský súd v Bratislave, sp. zn. 5Co/635/2014 | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 19. 12. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

Vyhlásenie ÚPN k rozhodnutiu súdu vo veci - Andrej Babiš v. Ústav pamäti národa Krajský súd v Bratislave, sp. zn. 5Co/635/2014

V súvislosti s vynesením rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave v predmetnej veci, ÚPN a Advokátska kancelária Semančín Poláček, ktorá v tomto prípade ústav zastupovala, poskytli médiám nasledovné vyhlásenie:

„Rozhodnutie súdu považujeme za rozporuplné a nepresvedčivé. Podľa nášho názoru mal súd žalobu zamietnuť, bez toho, aby sa vôbec zaoberal otázkou, či žalobca bol, alebo nebol agentom Štátnej bezpečnosti. Ústav pamäti národa nie je ten, kto evidenciu Štátnej bezpečnosti vyhotovil a viedol. Ústav pamäti národa nie je nástupníckou organizáciou po komunistickej Štátnej bezpečnosti a nenesie zodpovednosť za protiprávnu činnosť jej bývalých príslušníkov. Je neprípustné, aby bol Ústav pamäti národa postavený do pozície právneho nástupcu Štátnej bezpečnosti a bol nútený obhajovať svedomitosť a poctivosť práce jej bývalých príslušníkov.

Ústav pamäti národa zverejnil registračné protokoly Štátnej bezpečnosti na základe povinnosti uloženej Zákonom o pamäti národa. Účelom zákona je sprístupniť občanom dokumenty o našej minulosti v takom stave, ako sa zachovali. Ústav pamäti národa preto nemôže byť sankcionovaný a postihovaný za to, že si plní zákonom uloženú povinnosť.

Ústav pamäti národa má zásadné námietky voči tomu, ako súd vyhodnotil dôkazy, ktoré boli v konaní predložené. V konaní sme súdu predložili 12 zväzkov, ktoré dokumentujú pôsobenie agenta s krycím menom BUREŠ v štruktúrach Štátnej bezpečnosti. Autentickosť a hodnovernosť týchto dokumentov potvrdzuje viac ako 40 podpisov konkrétnych príslušníkov Štátnej bezpečnosti na rôznych riadiacich úrovniach, ako aj svedecké výpovede expertov na uvedenú problematiku. Navyše, zväzok agenta s krycím menom BUREŠ úspešne prešiel 10 kontrolami rozličných orgánov Štátnej bezpečnosti a Ministerstva vnútra.

Považujeme za poľutovaniahodné, že bývalí príslušníci Štátnej bezpečnosti požívajú dôveru slovenských súdov a ich svedecké výpovede majú väčšiu váhu, ako dôkazy nachádzajúce sa v archívnych fondoch Ústavu pamäti národa, alebo stanoviská popredných odborníkov. Svoje rozhodnutie súd oprel o výpovede troch príslušníkov Štátnej bezpečnosti, pričom nezohľadnil celú sériu dôkazov, ktoré vyvracajú hodnovernosť týchto výpovedí.

Sme nútení konštatovať, že našu históriu prepisujú ľudia, ktorí počas komunizmu pôsobili v zločineckej organizácii, ktorou Štátna bezpečnosť bezpochyby bola. Je nám ľúto, že v pozícii žalovaných nestoja práve tí príslušníci Štátnej bezpečnosti, ktorí vytvárali fiktívne agentúrne zväzky a viedli falošnú evidenciu, a ktorí by mali niesť zodpovednosť za prípadné podvody a obohacovanie sa pri vedení evidencie.

Je nespravodlivé a poľutovaniahodné, že bývalí príslušníci Štátnej bezpečnosti aj v dnešnej dobe poberajú nadštandardne vysoké výsluhové dôchodky, pričom ľudia, ktorí boli bývalým režimom prenasledovaní, väznení a týraní majú dôchodky podstatne nižšie.

Je priam symbolické, že dnešné rozhodnutie súdu padlo presne v deň 70. výročia vzniku a založenia zločineckej organizácie, akou bola Štátna bezpečnosť. Štátna bezpečnosť má na svedomí tisíce obetí, ľudských životov, či skazených osudov.

Po podrobnom oboznámení sa s rozhodnutím súdu zvážime podanie dovolania a ústavnej sťažnosti.

Ústav pamäti národa v tejto súvislosti oceňuje advokátsku kanceláriu Semančín Poláček za kvalitne a profesionálne odvedenú prácu pri zastupovaní Ústavu pamäti národa v spore s Andrejom Babišom.

Vyhlásenie advokátskej kancelárie Semančín Poláček

Kauze Andreja Babiša sa intenzívne venujeme dva roky a veľmi dobre poznáme celý súdny spis. Rozhodnutie súdu nás nepresvedčilo. Spolu s klientom preto zvážime podanie dovolania na Najvyšší súd Slovenskej republiky a ústavnej sťažnosti na Ústavný súd Slovenskej republiky. Rozhodnutie súdu považujeme za problematické z dvoch hlavných dôvodov.

V prvom rade sa nestotožňujeme s tým, ako sa súd vysporiadal s predloženými dôkazmi. Súd bez presvedčivých argumentov zmietol zo stola množstvo archívnych dokumentov, ktoré Ústav pamäti národa počas konania predložil. Rovnako súd zmietol zo stola svedecké výpovede uznávaných odborníkov na problematiku Štátnej bezpečnosti. Naopak, súd svoje rozhodnutie oprel o nepresvedčivé svedecké výpovede bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti. V konaní sme pritom poukázali na viaceré rozpory v svedeckých výpovediach a predložili sme listinné dôkazy, ktoré vyvracali hodnovernosť svedeckých výpovedí.

Za najväčšiu absurdnosť celého konania považujeme skutočnosť, že Ústav pamäti národa je braný na zodpovednosť za to, že si plnil svoju zákonnú povinnosť. Ústav pamäti národa zverejnil informáciu o evidencií Andreja Babiša v zväzkoch Štátnej bezpečnosti na základe povinnosti uloženej Zákonom o pamäti národa.

Advokátska kancelária Semančín Poláček zastupuje Ústav pamäti národa v spore s Andrejom Babišom od 1.7.2013. Advokátska kancelária Semančín Poláček zastupuje Ústav pamäti národa aj v 7 ďalších sporoch, týkajúcich sa zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti.

Pavol Poláček, advokát a partner
Advokátska kancelária SEMANČÍN POLÁČEK s. r. o.

 

zdroj: www.upn.gov.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv