Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
S príchodom jari sa zvyšuje počet požiarov v prírodnom prostredí | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 16. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

S príchodom jari sa zvyšuje počet požiarov v prírodnom prostredí

MVSR |MM|  Každým rokom prichádza spolu s jarným počasím aj zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Ich častou príčinou býva nedbanlivé konanie pri neoprávnenom spaľovaní biologického odpadu, následkom čoho sa požiar vplyvom vetra rýchlo rozšíri do okolia a spôsobí nemalé škody.   
V roku 2012 bolo zaznamenaných 4 736 požiarov, ktoré vznikli následkom vypaľovania trávy a suchých porastov. Priama materiálna škoda bola vyčíslená na 692 865 €, dve osoby boli usmrtené a päť sa zranilo. Následkom spaľovania odpadu a odpadkov mimo skládok zaznamenali hasiči 928 požiarov s celkovou škodou 188 865 €, pričom sa zranili 4 osoby. Najčastejšie vznikali takéto požiare v marci (2957), najmenej v decembri (3).
V roku 2013 zasahovali príslušníci HaZZ pri 1 534 požiaroch, ktoré súviseli s vypaľovaním trávy a suchých porastov. Priama materiálna škoda dosiahla sumu 76 640 €, zranili sa dve osoby a jedna bola usmrtená. Pri spaľovaní odpadu a odpadkov vzniklo 749 požiarov so škodou 53 640 €, zranili sa dve osoby. Najviac takýchto zásahov bolo v mesiaci apríl (595), iba 1-krát boli vyslaní k vypaľovaniu trávy v januári.
Za posledný rok bolo horelo v súvislosti s vypaľovaním trávy a suchých porastov 1 516 krát. Priama materiálna škoda bola vyčíslená na 74 430 € a zranili sa dve osoby. Následkom spaľovania odpadu a odpadkov mimo skládok zasahovali hasiči 680 krát, pričom priama materiálna škoda dosiahla sumu 31 315 € a neboli usmrtené ani zranené žiadne osoby. Najčastejšie horelo v marci (863-krát), najmenej horelo v októbri (8-krát).
Hasiči varujú pred nebezpečenstvom jarného spaľovania suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov, pričom k odstraňovaniu biologického odpadu odporúčajú využívať organizované akcie v záhradkárskych alebo chatových oblastiach, ktoré sú na zber a zvoz biologického odpadu určené.
Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi   v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.


Zdroj: HaZZ


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv