Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
Oravská galéria oslavuje 50. výročie založenia | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

Oravská galéria oslavuje 50. výročie založenia

159

Oravská galéria v Dolnom Kubíne |MM|  Oravská galéria pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku pripravila v priebehu roka 2015 niekoľko kultúrnych podujatí, ktoré vyvrcholia slávnostnou vernisážou troch výstav z vlastných zbierok, uvedených pod spoločným názvom REZERVOVANÉ PRE BUDÚCNOSŤ v piatok 13. novembra 2015 o 16.30 hod. Súčasťou slávnostného večera bude uvedenie publikácie 50 ROKOV ORAVSKEJ GALÉRIE a katalógu KAROL BARON – KABALA. 

Oravská galéria pri príležitosti  výročia svojho vzniku pripravila v priebehu  roka 2015 niekoľko kultúrnych podujatí, ktoré vyvrcholia slávnostnou vernisážou troch výstav z vlastných zbierok, uvedených pod spoločným názvom „Rezervované pre budúcnosť“ a  uvedením katalógu 50 rokov Oravskej galérie.
Oravská galéria predstavuje výsledky akvizičnej činnosti od roku 1995 až 2015, ktorú koncepčne pripravovala a nadobúdala, a zároveň kontinuálne pokračovala v dopĺňaní jestvujúcej zbierky  od založenia v roku 1965.  Za uplynulých dvadsať rokov galéria získala nákupom a darom  2060  kusov diel v hodnote  856 010 € od 230  domácich a zahraničných autorov. 
V roku 1995  bol slávnostne otvorený zrekonštruovaný Župný dom, verejnosti bolo predstavených päť stálych expozícií a štyri výstavné priestory na krátkodobú výstavnú činnosť.
Počtom spravovaných  zbierkových predmetov (8500) patrí Oravská galéria medzi významné inštitúcie svojho druhu na Slovensku. Zbierky  galérie  sú členené  podľa umeleckých druhov do  ôsmych podzbierok (maľba, kresba, grafika, plastika, podmaľby na skle, užité umenie, tlače, faximile). Rozsiahly zbierkový fond je časovo ohraničený od 15. po 21. storočie. 
Výberové  prezentácie v deviatich stálych expozíciách v troch okresoch Oravy - v Župnom dome v Dolnom Kubíne (Staré umenie 15. — 19. storočia, Ikony, Slovenské výtvarné umenie 20. storočia, Tradičné ľudové umenie- výber, Štefan Siváň - rezbár z Oravy), na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade („Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba“ a v exteriéri ostrova  lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“) a v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne sú priebežne dopĺňané a aktualizované.

 

zdroj: www.dolnykubin.sk


Výstavy:

  • REZERVOVANÉ PRE BUDÚCNOSŤ / RESERVED FOR FUTURE

Zámerom výstavy je zmapovať akvizičnú činnosť Oravskej galérie posledných dvoch desaťročí a nové zbierkové predmety predstaviť v niekoľkých kontextoch. V prvom rade ako konštanty, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo. Pojmy „hodnota“ a „kultúrne dedičstvo“ však nie sú presne vymedzené a je veľmi problematické jednoznačne zadefinovať aj kritériá na ich posúdenie. Prirodzenou snahou každej galérie je v rámci svojej špecializácie nadobúdať také zbierkové predmety, ktorých cena bude rásť a stanú sa overenými umeleckými hodnotami aj pre nasledujúce generácie. Preto sa naše zberateľské úsilie sústreďuje na výtvarné diela, ktoré reprezentujú našu kultúrnu identitu a majú perspektívu byť rovnako posudzované aj v budúcnosti. To vyžaduje umelecký rozhľad a dôležitú úlohu v ňom zohráva otázka predvídavosti. Či sa táto predvídavosť naplní, overia až nasledujúce desaťročia
 

  • KAROL BARON – KABALA

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia, v čase, keď vznikala Oravská galéria, žil Karol Baron v Dolnom Kubíne. Tu  sa zrodil  jeho cyklus Zen. Úvahy k vzniku Kabaly siahajú už do deväťdesiatych rokov 20. storočia, kedy prerástla Baronova surreálna vízia do tvarovo prebujnelých postmoderných interpretácií a parafráz, kde rezonovali symboly a významové paralely umenia minulosti s cieľom voľne spravovať zvečnené kultúrne mýty,  ikonografické schémy a v závere desaťročia dokladá  autor započatý cyklus Kabala. Rozhodnutie zaradiť do série výstav k jubileu, ktoré sme nazvali“ Rezervované pre budúcnosť“ práve tento cyklus“, vychádzalo z jeho jedinečnosti  a zároveň je dokladom bonity zbierok Oravskej galérie.
 

  • REŠTAUROVANIE 

Samostatný priestor bude venovaný výstave reštaurovania sakrálnych maliarskych a sochárskych zbierkových predmetov, ako dôležitej súčasti ochrany  kultúrneho dedičstva. Finančne bolo ťažiskovo zabezpečené z dotačného systému MK SR.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv