Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
Obdivuhodné putovanie rysa Ľuba medzi Kysucami a Javorníkmi | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 25. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

Obdivuhodné putovanie rysa Ľuba medzi Kysucami a Javorníkmi

159

RNDr. Peter Drengubiak, ŠOP SR, Správa CHKO Kysuce, OZ Karpatská divočina |MM|   Pre rysieho kocúra Ľuba má pojem domov pomerne široký význam. Nie je ním jedna horská dolina, ba ani celé pohorie. Od minulého októbra bol fotopascami zachytený v troch geomorfologických celkoch na pomedzí Česka, Slovenska a Poľska. Konkrétne v Javorníkoch, v Kysuckej vrchovine a v Kysuckých Beskydách na ploche väčšej než 300 km2 (30 tisíc hektárov). Unikátne dáta sa podarilo získať vďaka spoločnému projektu mapovania veľkých šeliem, na ktorom spolupracuje Hnutí DUHA Olomouc so Správou CHKO Kysuce v Čadci a množstvom dobrovoľníkov z Česka a Slovenska [1].

 

Rys Ľubo bol počas 80 dní od konca októbra do polovice januára zachytený celkom jedenásťkrát na siedmich rôznych fotopasciach. Zoológovia z Hnutí DUHA Olomouc rysa identifikovali vďaka jedinečnému škvrneniu na jeho tele, ktoré tvorí typické rozety.

Je obdivuhodné, že Ľubo musel najmenej trikrát prekonať frekventovanú cestnú komunikáciu E75 medzi Čadcou a Žilinou, po ktorej prejde denne viac ako 15.000 áut, dvojkoľajovú železnicu, rieku Kysuca, cestnú komunikáciu prvej triedy E442 mezi Makovom a Kolárovicami a radu ďalších cestných komunikácií nižšej triedy [2].“ komentoval zistenie Martin Duľa, ktorý sa mapovaniu rysov v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce venuje v rámci svojej diplomovej práce na Masarykovej univerzite v Brne.

 

Pri náročnom putovaní sledovaný rys navštívil zhruba 20 slovenských poľovníckych revírov a pravdepodobne využil i tri migračné koridory (u Poviny, Klubiny a Kolárovíc), vytipované v rámci nedávnej štúdie Mendelovej univerzity v Brne, na ktorej sa podieľali českí a slovenskí zoológovia [3]. „Krajina na západnom okraji Karpát je silno pozmenená ľudskou činnosťou. Je dobrou správou, že pre rysy a ďalšie šelmy je navzdory veľkému zaťaženiu dopravou stále priechodná. Zostávajúce migračné koridory na českom i slovenskom území musíme v našej krajine zachovať. Pre životaschopnú populáciu rysov v Beskydách a Javorníkoch je funkčné prepojenie s jadrom karpatskej populácie na Slovensku nevyhnutné“, dodáva Michal Bojda, z Hnutí DUHA Olomouc, ktorý mapovanie koridorov na česko-slovenskom pomedzí koordinoval. „Hoci sa niektorým rysom darí prekážky prekonávať, pre iných môže skončiť pohyb v okolí cesty tragicky: len vlani boli na cestách v Moravsko-sliezskych Beskydách a Javorníkoch zrazení dvaja mladí jedinci rysa ostrovida [4]”, doplnil Miroslav Kutal, koordinátor Hnutí DUHA Olomouc.

 

Lepšiu ochranu ekologických sietí v rámci celého pohoria Karpát by mal riešiť projekt ConnectGREEN, ktorý Hnutí DUHA Olomouc práve pripravuje spolu s partnermi z ďalších karpatských území.

 

Priechodnosť krajiny pre veľké šelmy v územnej pôsobnosti Správy CHKO Kysuce je do značnej miery limitovaná existujúcou i plánovanou urbanizáciou. Správa CHKO Kysuce spolu s OZ Karpatská divočina sa v posledných rokoch zameriava nielen na monitoring pobytových znakov šeliem v ich prirodzenom prostredí, ale i v tých častiach potenciálnych biokoridorov, kde ich trasovanie prebieha v susedstve urbanizovaných častí obcí. Aj na základe týchto údajov je možné v územných plánoch obcí navrhnúť funkčné biokoridory a zachovať tak konektivitu habitatov veľkých šeliem, dodáva za Správu CHKO Kysuce a OZ Karpatská divočina Peter Drengubiak. 

 

Už skôr bol presun medzi spomínanými lesnými celkami zaznamenaný pomocou GPS telemetrie. V období rysej ruje obdobnú cestu podnikol rys Ludvík (Kráľ). Jeho presun z oblasti Javorníkov do oblasti Kysuckých Beskýd a Kysuckej vrchoviny a späť trval zhruba jeden týždeň [4]. Rys Ľubo potvrdil, že táto migrácia nebola ojedinelá a že táto migračná trasa je pre rysy aj po troch rokoch stále priechodná a zabezpečuje kontakt so zvyškom karpatskej populácie." doplnila Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

 

 

Poznámky:

[1] Okrem dobrovoľníkov Vlčích hliadok patrí zvláštne poďakovanie Ľuboslavovi Hrdému, po ktorom dostal rys meno, ďalej Michalovi Králikovi, Beňadikovi Machciníkovi, Vladovi Trulíkovi a Petrovi Drengubiakovi.

 

[2] Doposiaľ zaznamenané presuny rysa Ľuba:

·         26. 10. 2015 – Kysucká vrchovina

·         11.–28. 11. 2015 – Javorníky

·         6.– 31. 12. 2015 – Kysucká vrchovina

·         4. 1. 2016 – Kysucké Beskydy

·         9. 1. 2016  - Kysucká vrchovina

·         Od 19.1.2016 - Javorníky

[3] Viac v publikácii M. Kutal & J. Suchomel, 2014: Analýza výskytu velkých šelem a průchodnosti krajiny v Západních Karpatech, voľne stiahnuteľné na  http://www.selmy.cz/publikace/odborne-publikace/analyza-vyskytu-velkych-selem-a-pruchodnosti-krajiny-v-zapadnich-karpatech/  (koridory Povina, Klubina a Kolárovice popísané na str. 19, 23 a 36)

[4] Více na http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/jedno-z-mladat-rysice-lenky-bylo-srazeno-autem-na-dolni-becve/

[5] Mapa telemetricky sledovaného rysa Ludvíka, zobrazujúca jeho „výlet“ do Kysúc: http://www.beskydy.ivb.cz/telemetrie/16-telemetricky-sledovana-zvirata


Fotogaléria k článku:

159
Autor: RNDr. Peter Drengubiak ŠOP SR, Správa CHKO Kysuce OZ Karpatská divočina

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv