Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
Lyžiari do 15 rokov by mali mať povinne ochrannú prilbu na hlavu | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 12. 12. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

Lyžiari do 15 rokov by mali mať povinne ochrannú prilbu na hlavu

MVSR |MM|   Lyžiari a snoubordisti mladší ako 15 rokov budú musieť na lyžiarskych svahoch povinne nosiť ochrannú prilbu na hlavu.  Vyplýva to z návrhu novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorý 27. mája 2015 schválila vláda na návrh Ministerstva vnútra SR.

Povinné prilby pre túto vekovú kategóriu prispejú k zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu úrazovosti detí a mladistvých na lyžiarskych tratiach.Práve maloletí lyžiari sú totiž najzraniteľnejšou skupinou na lyžiarskej trati v prípade zrážok. V prípade jazdy bez prilby bude prevádzkovateľ lyžiarskej trate oprávnený zakázať dotyčnej osobe lyžovať sa na nej.

Novela reaguje na skúsenosti, ktoré vyplynuli z viac ako desaťročného uplatňovania tohto zákona, najmä na narastajúci počet ťažkých úrazov na lyžiarskych tratiach.

Bezpečnosť na svahoch pomôže posilniť aj povinné používanie reflexného bezpečnostného odevu alebo reflexných bezpečnostných prvkov u detí mladších ako šesť rokov v prípade organizovanej činnosti, ako je napríklad lyžiarska škola alebo výcvik. Reflexný odev alebo prvky budú musieť deťom zabezpečiť organizátori. (Povinnosť sa nebude vzťahovať na individuálne lyžovanie detí s rodičmi.)

V novele sa vymedzujú sa aj ďalšie povinnosti osôb na lyžiarskej trati. Doteraz je táto problematika upravená len vo forme vzoru pravidiel správania sa na lyžiarskej trati vo vyhláške ministerstva vnútra.

 

V novele sa ďalej navrhuje,aby rodinní príslušníci po zosnulom v horách už neboli povinní hradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa tejto osoby týkali. Vymáhať tieto pohľadávky od pozostalých nie je morálne, keďže okrem straty rodinného príslušníka dochádza ajk finančnému sťaženiu ich životnej situácie. Ide približne o 18 osôb ročne, pričom finančné náklady na túto činnosť sú takmer zanedbateľné.

Účinnosť novely sa navrhuje od 1. novembra 2015.

Ďalšie informácie o novele budú zverejnené aj na stránke www.minv.skmedzi tlačovými správami.

 

Štatistika zranení a udalostí na lyžiarskych tratiach, kde  pôsobí HZS

 

zranenie / udalosť

2010

2011

2012

2013

2014

2015 (do 30.4.)

iné (napr. pátranie,..)

11

10

19

20

1

1

ľahké zranenie

801

692

907

895

1036

1141

stredne ťažké zranenie

239

588

442

656

204

286

ťažké zranenie

31

45

30

30

43

47

smrť

0

0

0

1

1

1

spolu

1082

1335

1398

1602

1285

1476

z toho deti do 15 rokov vrátane

323

384

389

394

326

377

 


Pre prípadné využitie Vám zasielame aj link na informáciu o vyhodnotení  zimnej sezóny, ktorú na svojej stránke zverejnila HZS. Vyplýva z nej, žepočas poslednej zimnej sezóny vzrástol medziročne počet zásahov HZS na lyžiarskych tratiach takmer o 22 percent.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv