Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
IV. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 17. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

IV. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ

 

12:00 hod.  ̶  v Dome kultúry v Námestove v priestoroch mestskej knižnice budú čítať zo svojej tvorby JANO LITVÁK, MARIAN MILČÁK, hudobne sprevádza MILOŠ ŽELEZŇÁK. Moderuje PETER ZEMANÍK.

12:00 hod.   ̶  priestoroch Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove budú čítať zo svojej tvorby a besedovať ALEXANDRA PAVELKOVÁ, RASTISLAV WEBER, JURAJ ŠEBESTA a KAMILA ŠEBESTOVÁ.

12:00 hod.  ̶  v priestoroch Strednej odbornej školy v Námestove predstaví svoju tvorbu MEDARD SLOVÍK a výtvarník MIROSLAV KNAP predstaví svoje ilustrátorské práce.

 

S FINANČNOU PODPOROU MINISTERSTVA KULTÚRY SR

 

Námestovské autorské čítania chcú pritiahnuť dnešných mladých ľudí k súčasnej slovenskej poézii a próze. IV ročník oproti predchádzajúcim ročníkom bude žánrovo pestrejší, zúčastnia sa ho poprední slovenskí básnici Ján Litvák a Marian Milčák, spisovateľa Juraja Šebestu, aj spisovateľku mladšej generácie Kamilu Šebestovú, ktorá píše o problémoch súčasných mladých ľudí, pozvali sme aj dvoch autorov, ktorí píšu žáner fantasy Alexandru Pavelkovú a Rastislava Webera. Z Oravy sa predstavia svoju tvorbu Medard Slovík a ilustrátor Miro Knap. Pri autorských čítaniach v predchádzajúcich ročníkoch sa nám podarilo vytvoriť tvorivú atmosféru, že študenti zistili, že aj hodina slovenčiny môže byť zábavná. Záujem študentov o autorské čítania ma stúpajúci trend. V predchádzajúcich ročníkoch sa ukázalo, že niektorí študenti sami píšu, a preto sa pýtajú aj na konkrétne záležitosti spojené s písaním. Tabuľa sa často plnila menami ďalších prozaikov a básnikov, ktoré by si podľa zúčastnených autorov mohli prečítať.Autorské čítania budú súbežne prebiehať v priestoroch Mestskej knižnice v Námestove a vybraných stredných školách v Námestove. Dramaturgiu týchto podujatí budú mať na starosti pracovníci Mestskej knižnice v Námestove, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s organizovaním takýchto literárnych stretnutí.  

 

 

                                                                          

Miroslav_Knap.jpgMIROSLAV KNAP – ilustrátor a výtvarník, ilustroval 15 kníh, získal viacero významných medzinárodných ocenení – Nositeľ Identifikačného kódu Slovenska, Svetová cena Salvadora Dalího, Cena Európskej medaily Franza Kafku za umenie, Cena Európskej únie umenia za výtvarnú činnosť, Cena Leo Winkelera, Cena Prix Taylor, Cena V.O.A.S. Asociácie, Prvá cena medzinárodnej poroty Perly Adrie a ďalších iných. Venuje sa voľnej a úžitkovej grafike, kresbe, ilustrácii a maľbe. Žije a tvorí v Tvrdošíne. Je členom Umeleckej besedy Slovenska a členom Združenia grafikov.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan_Litvak_.jpgJÁN LITVÁK – pracuje ako korektor v denníku SME; v 90. rokoch pôsobil ako redaktor v Kultúrnom týždenníku, Literárnom týždenníku a Dotykoch; popri vlastnej tvorbe sa venuje prekladaniu (R. Thákur, A. Rimbaud, W. Blake, V. V. Chlebnikov); zaoberá sa pestovaním biozeleniny a semien starých odrôd; je autorom týchto kníh: Samoreč (1992), Gandžasan (1999), Pijem vodu z Dunaja (2006), Bratislavské upanišády (2007), Výstrel z motyky (1990, spolu s M. Bančejom a J. Urbanom), Kráľ kalichov (1998), Barbar(u)ská ruleta (1998), Vtáctvo nebeské (2005, 2009, bibliofília), Živorodka. Lovkyňa ľudí (2005), Básne prané v studenej vode (2010), Oranžová tráva (2012). Predstaví aj básne zo svojej novej knihy List v perzštine (2013).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
marian milcak_1.jpgMARIAN MILČÁK - Spolupracuje so skupinou tvorcov časopisu Pobocza (Poľsko) a s vydavateľstvom Modrý Peter v Levoči. V 90-tych rokoch 20. storočia pomáhal bratovi (Petrovi Milčákovi) iniciovať literárne podujatia a básnické festivaly. Profesionálne i ľudsky je v blízkom kontakte s mnohými významnými autormi (Miroslav Brück, Marián Andričík, Valerij Kupka). Jeho básne boli preložené do angličtiny, češtiny, poľštiny, nemčiny, francúzštiny, ruštiny, ukrajinčiny, maďarčiny, chorvátčiny, slovinčiny, litovčiny a iných jazykov. Výber z jeho poézie pod názvom Opus her(m)eticum vyšiel v Slovinsku (Ľubľana, 2003). Sám prekladá najmä z poľštiny (Kornhauser, Herbert). Z ruštiny preložil zbierku básní Valerija Kupku Nestálosť. Žije v Levoči.
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                                             
 
2_pavelkova_alexandra_09_2015_res__2_.jpg
ALEXANDRA PAVELKOVÁ - je slovenskou spisovateľkou sci-fi a fantasy. Počas takmer dvadsiatich rokov, ako sa aktívne začala venovať písaniu, publikovala samostatne a spoluautorsky desať kníh, z ktorých viac než polovica vyšla aj v prekladoch v zahraničí. Je autorkou prvého slovenského románu v žánri fantasy a spoluautorkou prvej slovenskej románovej trilógie v tomto žánri. Je taktiež prvou slovenskou autorkou, ktorej sa podarilo získať prestížne česko-slovenské ocenenie – Mlok v Cene Karla Čapka. Okrem toho je nositeľkou hádam všetkých ocenení, ktoré môže autor fantastiky na Slovensku či v Čechách získať – za všetky spomeňme napríklad víťazstvo v Cene Gustáva Reussa, v Cene Fantázie a ocenenie European Encouragement Award. Okrem kníh publikovala množstvo poviedok slovenských a českých antológiách a niektoré antológie editovala. Publikuje filmové recenzie, prednáša na rôznych podujatiach, je porotkyňou literárnych súťaží. Je šéfredaktorkou portálu Fandom.sk, ktorý sa venuje fantastickému dianiu na Slovensku a v zahraničí, a venuje sa podpore a propagácii začínajúcich autorov.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2_Medard.jpg
MEDARD SLOVÍK - žije v Rabčiciach, je absolventom prírodovedeckej fakulty UMB v Banskej Bystrici. Pôsobí ako knihovník-informatik v Mestskej knižnici v Námestove. Publikoval v periodikách Mladé rozlety, Dotyky a Slovenské pohľady. Debutoval knihou básni a krátkych próz Medardovská kvapka (1999), ktorú vydal vo vlastnom náklade. Vo vydavateľstve Solitudo mu vyšla poeticko-fantazijná novela Kont(a)ranto (Námestovo,2003) a vo vydavateľstve Rak zbierka básni Horské dúšky medu (Budmerice, 2007). V roku 2014 mu vyšla kniha Psie modré nebo vo vydavateľstve Skalná ruža, (Kordiky, 2014) kniha obsahuje krátke prózy spomienkového, cestopisného a reportážneho charakteru. V čitateľskej ankete Kniha Oravy 2014 sa umiestnila na druhom mieste. Podieľa sa na organizovaní Námestovských autorských čítaní v Dome kultúry Námestove.   
 
 
 
 
 
 
 
 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
1_zlta_optimisticka_sebesta.jpg
JURAJ ŠEBESTA – pracuje a žije v Bratislave. Publikuje poviedky a články v rôznych periodikách. Prekladá divadelné hry z angličtiny. Slovenský rozhlas uviedol jeho hru Kuleha. Knižne debutoval roku 2005 zbierkou poviedok Triezvenie (nové vydanie 2015). V roku 2008 vydal román Keď sa pes smeje, za ktorý získal viaceré ocenenia: Objav roka – Cena Stana Radiča, Kremnické gagy 2009; finalista súťaže Anasoft litera 2008; Najlepšia kniha pre deti a mládež – zima 2008, Bibiana a Slovenská sekcia IBBY; Zápis na čestnú listinu IBBY 2010. V roku 2011 vyšiel jeho komiksový román Venussha (Ťažký týzdeň), za ktorý tiež získal rôzne ocenenia. V roku 2013 publikoval monografiu Cesta prekladu dlhým dňom do noci.
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
kamila-sebestova-nestandard2_1.jpg
KAMILA ŠEBESTOVÁ - píše už od svojich desiatich rokov. Úryvky z ranej tvorby sú súčasťou románu Venussha (Ťažký týždeň). Okrem divadla a literatúry má rada aj hudbu, hru na klavír, cestovanie a, samozrejme, svojich priateľov. Román Generácia MY je jej knižným debutom, dielo mladej autorky o súčasných mladých ľuďoch. Hrdinka Alica je vnímavé sedemnásťročné dievča, ktoré sa ešte len hľadá. Uteká pred pocitom samoty a prázdnoty. Dostane sa do partie rovesníkov, kde sa pije, fajčí tráva, vzťahy sa chápu voľnejšie, a občas si niekto dá aj niečo tvrdšie. Alici tento životný štýl nie celkom vyhovuje, ale prispôsobí sa. Dôsledkom sú veľké problémy so zdravím, s psychikou, v škole i s rodičmi. Generácia MY miestami neúprosne realistickým spôsobom upozorňuje na vážne problémy dneška, ale prináša aj nádej.
 

 

 

 

 

 

1_weber_rastislav_09_2015_res__2_.jpg

RASTISLAV WEBER - Publicista, recenzent, webmaster českých a slovenských fantastických portálov a príležitostný spisovateľ. Začínal ako finalista Ceny Gustáva Reussa a O nejlepší fantasy, čo mu vynieslo titul rytiera rádu Fantasy. Je autorom románovej conanovky Prameny Černé řeky (2002) a mnohých poviedok s prevažne slovanskou tématikou, ktoré publikoval v antológiách a časopisecky. Viac o autorovi v jeho domovskom prístave: http://www.fandom.sk/rastislav-weber.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zeleznak_1.jpg

MILOŠ ŽELEZŇÁK -  gitarista, skladateľ a spevák Miloš Železňák bude autorské čítania hudobne doprevádzať. Patrí nepochybne medzi veľmi osobité zjavy na našej hudobnej scéne. Rodák z Humenného, vyštudovaný pedagóg, ktorého hudobný záber siaha od rocku, cez blues až po jazz spolupracoval počas svojej doterajšej, a je potrebné poznamenať, že pomerne plodnej hudobnej kariéry s takmer kompletnou domácou hráčskou špičkou, a to hneď niekoľkých generácií. Za všetkých spomeňme Gaba Jonáša, Juraja Grigláka, Martina Valihoru, Marcela Buntaja, Martina Gašpara, či Štefana Bugalu.

 

 

 

 

 

zdroj: www.namestovo.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv