Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
Hviezdoslavov lampiónový sprievod | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 20. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

Hviezdoslavov lampiónový sprievod

159

V sobotu 2. februára t.r. si pripomíname 170. výročie narodenia básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava, rodáka z Vyšného Kubína. Nepočítajúc jeho štúdiá v mladosti, takmer celý svoj život prežil na rodnej Orave, ktorá mu bola vďačnou inšpiráciou v literárnej tvorbe. Dvadsať rokov advokátskej praxe prežitých v Námestove bolo jeho najplodnejším obdobím. Koncom roku 1899 sa s manželkou Ilonkou presťahoval do Dolného Kubína, kde žil a tvoril až do svojej smrti. Národnie noviny 6. 2. 1909 uverejnili správu, z ktorej sa dozvedáme, že pri príležitosti jeho 60. narodenín usporiadali obyvatelia Dolného Kubína na jeho počesť fakľový sprievod idúci cez námestie až k jeho domu.  Zhromaždenie na čele so Spevokolom Meštianskej besedy zaspievalo jubilantovi pieseň „Dobre mi, dobre mi“ a „Mnogaja ljeta“. Zo správy ďalej citujeme: „Na pozdravujúcu reč dr. Smetanaja odpovedal Hviezdoslav takou krásnou rečou, ako sú i jeho básne a tu sme zároveň videli, že je nielen velikým básnikom, ale aj znamenitým rečníkom.“

Veľkou zaujímavosťou bola i oslava jeho sedemdesiatych narodenín v roku 1919. Meštianska Beseda usporiadala slávnostný večierok v dvorane hotela Oravského panstva. Medzi gratulantmi nechýbal minister dr. Vavro Šrobár s vládnymi predstaviteľmi,  župan Vladimír Pivko, básnik Ivan Krasko, Hviezdoslavov osobný lekár a priateľ Ladislav Nádaši Jégé a mnohí ďalší. O týchto oslavách písali viaceré noviny v Československu, okolitých krajinách, ale aj v Amerike. Verejnosť si ctila osobnosť veľkého básnika, čoho dôkazom sú telegramy, pozdravné listy a blahoželania, ktoré prichádzali z rôznych kútov krajiny.

Pavol Országh Hviezdoslav zocelený dobou a prostredím, v ktorom žil, vytvoril dielo, ktorému ani čas neuberá na hodnote. Skôr naopak, s odstupom času sú jeho myšlienky ešte aktuálnejšie. Oravské múzeum si chce v roku 2019 pripomenúť jubileum tohto barda slovenskej literatúry viacerými podujatiami. Prvým z podujatí v Dolnom Kubíne bude Hviezdoslavov lampiónový sprievod v pondelok 4. februára t.r. o 17:00 hod., ktorý pripravujeme pre širokú verejnosť spoločne s Mestom Dolný Kubín a Gymnáziom P. O. Hviezdoslava. Lampiónový sprievod bude začínať pred MsKS na Námestí slobody a postupne sa presunie až na Hviezdoslavovo námestie, k soche básnika.

Lampiónovým sprievodom si chceme pripomenúť udalosti, ktorými si Dolnokubínčania v roku 1909 a 1919 uctili Hviezdoslava a pripomenúť si 170. výročie jeho narodenia.

Tešíme sa na stretnutie.

 

zdroj: www.oravskyhrad.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv