Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
"Hovoril, že ho šikanujú a úrady mu nechcú pomôcť, preto to berie do vlastných rúk a že sa zariadi po svojom" | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 25. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

"Hovoril, že ho šikanujú a úrady mu nechcú pomôcť, preto to berie do vlastných rúk a že sa zariadi po svojom"

Miloš MajkoDátum25. 02. 2015 12:41:40TémaTak to vidím ja...

Doba priniesla výrazné a nespochybniteľné zmeny v správaní sa mnohých jedincov spoločnosti. Nechcem tvrdiť, že pred dvadsiatimi rokmi nebola žiadna kriminalita, či niektorí poloblázni alebo momentálne vyskratovaní jedinci neriešili svoje problémy násilím. No ďalšia udalosť, ktorá sa odohrala včera v Uherskom Brode - zhruba rovnako veľkom meste ako je Sereď, nemôže neotriasť verejnou mienkou. A to obdobne, ako iba niekoľko rokov stará udalosť v Bratislave. Aj v jednom a aj v druhom prípade zobral zbraň do rúk svojim spôsobom šialenec a surovo ňou vyvraždil niekoľkých ľudí. Ten včerajší osem.

Aj jeden aj druhý mal mať problémy, ktoré neriešila spoločnosť a orgány na  to určené a za to platené.  A ako po prvom menovanom, tak nepochybne aj po druhom sa budú politici, policajti, jednoducho všetci pýtať, čo tomu predchádzalo a či naozaj nebolo možné tragédii zabrániť. Históriu Harmana z médií poznáme, včerajší chlapík tak isto mal tvrdiť že mal problémy, ktoré kompetentní odmietli riešiť. Týmto, by sme celú vec mohli uzatvoriť, keby po obetiach obidvoch týchto pánov nezostali rodiny bez svojich drahých a príbuzných.

Nepochybne znovu príde k sprísňovaniu všetkého možného ( možno sa časom dožijeme aj osobných prehliadoch pri vstupoch do nákupných centier, reštaurácií a verejných budov, ako tomu je v Izraeli ) riešenie však je inde. Je pomerne jednoduché a myslím že logické. Spočíva v nepodceňovaní nahlásených zistení a problémov občanmi, úradom, polícii, či iným kompetentným, ktorí by nemali benevolentne pristupovať k oznámeným veciam, ale mali by ich skutočne riešiť. Včerajší médiami označovaný ako psychicky chorý človek pred svojim činom mal zavolať do redakcie jednej z českých televízií a v podstate oznámiť, čo sa chystá vykonať. Napriek tomu, že z reštaurácie sa podarilo niektorým ľuďom utiecť, nedokázala polícia zastaviť tohto šialenca asi dve hodiny.

Presný motív konania útočníka zatiaľ podľa všetkého známy nie je, no podľa medializovaných informácií redaktorovi televízie mal útočník povedať: Povedal mi, "aby sme poslali štáb do Uherského Brodu a hovoril, že ho šikanujú a úrady mu nechcú pomôcť preto to berie do vlastných rúk. Že má pištoľ, rukojemníkov a že sa zariadi po svojom".

Ťažko hovoriť, čo presne mal dnes už mŕtvy útočník na mysli, no jeho konanie až príliš nápadne pripomína už spomenutú tragédiu v Bratislave.

Veľa rôzne poškodených občanov má osobné skúsenosti s obracaním sa na úrady, súdy, políciu, prokuratúru vo viere, že im títo ľudia platení z ich daní pomôžu a že ich problémy budú vyriešené zákonnou cestou. Myslím si, že nebudem ďaleko od pravdy keď poviem, že asi každý z nás počul niekoho, prípadne čítal v niektorej z diskusí príspevok so sťažnosťou občana na nekonanie príslušných inštitúcií vo veci jeho krivdy so záverom "že sa zariadi po svojom". Pýtam sa, naozaj sa musí prebudiť spoločnosť vždy až po takto tragickom pripomenutí čo má byť hlavnou funkciou štátu a samospráv ?

K obdobným i keď málokedy tak krvavým činom sa väčšinou uchyľujú ľudia bez perspektívy snáď v depresiách, prípadne pod vplyvom rôznych návykových látok. Žijeme (žiaľ) v meste, ktoré je drogovou kriminalitou známe pravdepodobne už v celej republike. Je úplne pochopiteľné, že pribúda zúfalcov bez akýchkoľvek morálnych zábran a s minimálnym rozlišovaním spoločenskej nebezpečnosti protizákonného a násilného konania.  Napriek tomu prevencia zo strany samosprávy je mizivá a % vynakladania finančných prostriedkov na budovanie bezpečnejšieho mesta je tak malým zlomkom z financií vynaložených napr. na šport až to prestáva stáť za reč. Zobudí kompetentných až možno obdobne tragický čin nejakého zúfalca namierený voči nevinným ľuďom ako tomu bolo v už spomenutých prípadoch ?

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv