Warning: mysqli_insert_id() expects exactly 1 parameter, 0 given in /nfsmnt/hosting2_2/d/a/dae7ac16-aaec-42df-abcd-cf577eef5527/orava-kysuce.sk/web/index.php on line 29
1 rok strávený s mongolskými nomádmi | Orava-kysuce.sk
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Orava-kysuce | Reportér 24 | Sereď Online

Vitajte v Oravskom a Kysuckom regióne
Označenie inzercie
Orava Kysuce

  Dnes je 20. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia: Moldavia - Podnestersko - Ukrajina 2015
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Videá

1 rok strávený s mongolskými nomádmi

1102 zdroj fotografie: mongolia-tours.com

 Mongolsko, vnútrozemský štát strednej Ázie, je krajinou kontrastov, nedotknutej a neobývanej prírody. Na jednej strane rastúca urbanizácia, na strane druhej kočovný život ľudí, ktorí chovajú svoj dobytok, žijú v jurtách a sťahujú sa pravidelne z miesta na miesto. Ako vyzerá bežný rok nomádov?

 Mongolsko patrí medzi najnehostinnejšie miesta na Zemi. Malé množstvo zrážok. Väčšinu krajiny pokrývajú púšte a polopúšte. Nomádi však dokážu v tomto drsnom prostredí prežiť a čeliť vrtochom prírody.

 Jar je obdobím, kedy dobytok privádza na svet svoje potomstvo. Dobytok je pre nomádov životne dôležitý. Poskytuje im v podstate všetko: jedlo, mlieko, vlnu na spracovanie, do ktorej sa obliekajú, spia v nej, prikrývajú ňou svoje jurty… Preto je príchod nového potomstva na svet veľmi dôležitý a vyžaduje si starostlivosť vo dne v noci. Keď sa nejaké mláďa narodí v noci, treba byť pri tom. Preniesť ho do tepla a potom opäť k matke.

 V lete sa pasú stáda na nových pastvinách a robia si zásoby na zimu. Tá býva v Mongolsku vďaka studenému frontu z vnútrozemia chladná, dosahujúca teploty až do – 30 °C, niekedy – 40 °C. Hlavné mesto Mongolska Ulanbátar patrí medzi najchladnejšie hlavné mestá na Zemi. Letá sú naopak horúce, dosahujúce teploty až nad 20 °C.

 Ženy doja a spracovávajú mlieko. Vyrábajú maslo, syr, tvaroh a ajrag, čo je druh piva, vyrobený a vykvasený z kobylieho mlieka. Pre nemiestnych údajne dosť nestráviteľný druh piva. Muži strihajú ovce. Deti sa taktiež zapájajú do prác a pomáhajú rodičom. Dozerajú na stáda a zbierajú drevo.

 V jeseni vrcholia prípravy na zimu. Treba spracovať vlnu a postarať sa o poriadok v jurte. Opraviť jej poškodenia. Zozbierať kopy sena. Zbiera sa aj divoká cibuľa, ríbezle a všetko jedlé, čo poskytne príroda. Nastáva čas zabíjačiek.

 Mäso, ktorého zásoby majú na celú zimu, zakopú do zeme pred dravcami, kde zamrzne. Dobytok nezavierajú do stajní, ale sám si hľadá trávu pod snehovou prikrývkou. Malé jedince, ktoré to ešte nedokážu, kŕmia ženy. Nomádi sú údajne veľmi spoločenskí. Dlhé večery trávia často rozhovormi.

 K životu nomádov patrí tradične aj spev, hudba a tanec. Nikto nevlastní žiadny pozemok. Žiadne ohrady, ktoré obmedzujú zvieratá. Kvôli zabezpečeniu potravy a vody pre dobytok, sa sťahujú počas ročných období z jedného miesta na druhé, každý rok po rovnakých trasách. Jurty, ktoré sú ich domovom, sa zdajú možno jednoduché, dajú sa jednoducho zabaliť a preniesť, no svoj účel plnia – v lete chladia, v zime hrejú. V jurtách žijú spolu celé rodiny. Na rozdiel od našej spoločnosti, nomádi nevyhľadávajú súkromie, ale pocit bytia uprostred členov svojich rodín.


Fotogaléria k článku:

1102 Stavba jurty, zdroj obrázka: mongolia.it
Autor: František Kekely
Popis: Stavba jurty, zdroj obrázka: mongolia.it

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
JJP MONT - stavebná firma
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Dolný Kubín, Slovensko
Jasno
B
100%
2 km/h
06:08
19:34

Sob

H

17°/5°

Ned

H

15°/4°

Pon

H

14°/-1°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Milos Majko
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Cestovanie 1B
Označenie inzercie
Bottom panel

© orava-kysuce.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na orava-kysuce.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

WebdesignPracovná obuv